Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Aktivní bankovní obchody

(úvěrová způsobilost, úvěrové zajištění, druhy úvěrů)

Jde o poskytování úvěrů. Protože banka získává z úvěrů úroky a protože půjčené peníze znamenají pro banku pohledávku, která je v rozvaze na straně AKTIV, proto se tyto činnosti nazývají aktivními bankovními operacemi.

ZÁSADY POSKYTOVÁNÍ ÚVĚRŮ:
1) Bezpečnost – banka při poskytování úvěrů v podstatě používá prostředky jiných svých vkladatelů, proto se snaží, aby poskytnuté úvěry byly řádně spláceny, včetně úroků. Z tohoto důvodu provádí tvz. zkoušku úvěrové způsobilosti klienta. Tato zkouška zahrnuje:
 Zkoušku právních poměrů žadatele o úvěr – žadatel musí prokazovat svou existenci výpisem z obchodního rejstříku, živnostenským listem, koncesí.
 Zkouška osobní důvěryhodnosti – výsledky této zkoušky jsou vždy relativní, protože důvěru může mít banka pouze u toho žadatele, který je dlouhodobým klientem banky.
 Zkouška hospodářské způsobilosti – banka zajišťuje tzv. bonitu žadatele. Při zkoušce banka zjišťuje ekonomické ukazatele hospodaření. Jde např. o ukazatele zadluženosti, ukazatele rentability apod. Banka rovněž provádí analýzu vývoje celkové finanční situace firmy. Banka rovněž zjišťuje jestli budou finanční prostředky poskytnuté v podobě úvěru efektivně vynaloženy.
2) Likvidita – banka musí být platebně schopná, tzn. likvidní, musí být schopna kdykoliv svým klientům vyplatit jejich uložené peníze. Banka si proto vytváří tzv. likvidní rezervu.
3) Rentabilita – banka může být rentabilní pouze v případě zisku. Vztah mezi přijatými a vyplácenými úroky

Žádné komentáře:

Okomentovat