Řád : Sirény
Trvale vodní savci, býložraví, přední pár v ploutve, zadní redukovány až k pánvi, ploutev. Chybějí ušní boltce, chrup má pouze řezáky a stoličky. Rozštěpený svrchní pysk, několikadílný žaludek.
Řád : Lichokopytníci
Velcí savci s redukovaným počtem prstů, které jsou chráněny mohutnými kopyty z rohoviny, chybí palec, třetí prst nejsilnější. Protažená obličejová část, zachovány horní i dolní řezáky. Silné pysky, horní může být prodloužen v chobotek (tapír), jednoduchý žaludek, velké slepé střevo (až 30l). Kůň Převalského, zebra, tapír, nosorožec.
Řád : Sudokopytníci
Nejsou blíže příbuzní se sudokopytníky. Mohutný 3 a 4. prst nesou kopyta, 2. a 5. jsou menší kopýtka nebo jsou zaniklé. 1. prst vymizel. Redukce horních řezáků, potravu neukusují, ale škubou, jsou to býložravci, mají silný jazyk, několikadílný žaludek.
- nepřežvýkavci – prase divoké, hroch obojživelný, hrošík liberijský
- mozolnatci – velbloud, lama,
- přežvýkavci – složený žaludek, parohy, rohy. Jelen, los, sob, srnec, žirafa, muflon, zubr, gazela, kudu..
Řád : Kytovci
Extrémní přizpůsobení životu ve vodě. Rybí tvar těla, vodorovně postavená ocasní ploutev, Hřbetní ploutev (pokud je), nemá kostru, kůže bez srsti, pouze několik hmatových chlupů na hlavě, silná vrstva tuku. Velká lebka s poměrně malým mozkem, ale vysoký počet závitů, zarostlý zevní zvukovod, ale dokonalý sluch. Echolokace, adaptace, pro dlouhé potápění. Mládě se rodí ocasem napřed.
- kostivcovci – zuby jen v embryonálním stavu, velký jazyk, patrové lišty tvoří kostice, spodní čelist delší než horní. Velryba grónská, plejtvák myšok
- ozubení – velký počet stejnocenných zubů, rybo-masožraví, lebka nesouměrná s 1 dýchacím otvorem na temeni hlavy, spodní čelist stejně dlouhá jako horní, rozmanité hlasové projevy, i ultrazvukové, vnitrodruhová komunikace. Delfín, kosatka, narval, vorvaň .
Žádné komentáře:
Okomentovat