Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Ptáci, stavba těla, systém

Dýchací soustava
Je nejvýkonnější ze všech obratlovců, začíná nozdrami na zobáku, pokračuje průdušnicí, která se dělí na průdušky a průdušinky. Plíce jsou poměrně malé, ale roztažitelné – 5 párů plicních vaků, které slouží nejen jako rezervoáry vzduchu, ale i jako tepelná izolace a nadlehčení. Je to také pro zesílení hlasu a nahrazují potní žlázy (odpar vody).
Hlasové ústrojí – syrinx se nachází na rozdvojení průdušnice a vydává hlas. Někdy je nefunkční (čáp), ale jindy je velmi dobře rozvinuté (pěvci). Vydávají různé hlasy – např. vábení, varování, hlas mláďat, při rozmnožování...

Vylučovací soustava
Mají párové ledviny, močovod, ale chybí jim močový měchýř. Vylučují kašovitou moč (kyselina močová). V kloace dochází ke zpětnému vstřebání vody.

Rozmnožovací soustava
Pohlavní ústrojí se zvětšují v době rozmnožování. Pohlavními vývody ústí do kloaky.
Samice – mají vaječníky, vajíčka zde dozrávají postupně, vejcovod, v jehož žlaznaté části se tvoří bílek a v zúžené části papírová blána. Pak to pokračuje do dělohy, kde se tvoří skořápka a vejce se zde převrací a je snášeno tupým koncem napřed. Při průchodu vejcovodem se zárodečný terčík rýhuje, pak se vejce snese, zahřívají ho a pak se vylíhnou mláďata. Ty jsou buď nidikolní (holá) nebo nidifugní. Mláďata mají mléčný zub.

Samci – pářící orgán většinou chybí (pštros a vrubozobí mají penis).

Oplození je vnitřní, sperma je vstříknuto do kloaky, pak putuje do vejcovodu, kde dojde k oplození.

Žádné komentáře:

Okomentovat