Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Portugalsko a Španělsko

Portugalsko a Španělsko
Růst v Portugalsku byl nejvýznamnější v době vyjednávání o vstupu do EU a následně krátce po začlenění se. Mezi lety 1982–1992 Portugalsko rostlo v průměru o 13 procentních bodů více než Francie. Zatímco Španělsko bylo na tom jinak. Před vstupem bylo na tom mírně hůře než Francie a nastartovalo výrazný růst až mezi lety 1986-1992, kdy dosahovalo zhruba o 7,5 procentních bodů lepších výsledků než Francie a přibližně stejných výsledků jako Portugalsko.
Na spodním levém obrázku vidíme, jaký vliv na růst měly investice. Portugalsko rostlo již v době vyjednávání o přistoupení a její investice byly také ze tří srovnávaných zemí nejvyšší. Nárůst investic by se dal vysvětlit příslibem stabilního prostředí, které vstup do EU přinese. Ve Španělsku se investice výrazně zvýšily až po přistoupení a v té době také Španělsko zaznamenávalo nejvyšší růst.

V horním levém obrázku vidíme reakci kapitálových trhů na vstup zemí do EU. Jak Španělský tak Portugalský akciový index v době po přistoupení výrazně vzrostl a nárůst byl vyšší než u Francie, která nám slouží jako srovnávací země.
Další dva obrázky nám pak ukazují fakta ohledně přímých zahraničních investic a běžného účtu. V Portugalsku vidíme, že zhoršený stav BÚ byl již před vstupem, což souvisí s investičním boomem, který začal již v době vyjednávání (podíl investic na GDP) U Španělska není propad tak výrazný, což souvisí s tím, že ani podíl investic na GDP nebyl tak výrazný. Co se týká přímých zahraničních investic, tak zde na grafu jasně vidíme, že dochází k jejich relokaci za vyšší efektivností po vstupu Portugalska a Řecka do EU. Ve Francii dochází k odlivu, kdežto v nových zemích k přílivu.
Všechny čtyři námi zkoumané souvislosti byly z velké části potvrzeny

Žádné komentáře:

Okomentovat