5.1.4 Intuice Vinerovy ambivalence: Trade creation a trade diversion
Skutečnost, že domácí země může jak ztratit, tak získat z preferenční liberalizace se nazývá Vinerovou ambivalencí, neboť Jacob Viner byl první, kdo na tuto skutečnost upozornil.
Intuice
Z ekonomie víme, že firmy produkují takové množství dokud se mezní náklady nerovnají ceně. Tedy cena nám říká, jaké jsou mezní náklady firmy. Cla zvyšují domácí ceny vzhledem k cenám venku, víme tedy, že domácí spotřebitelé nakupují část své spotřeby za vyšší mezní náklady domácích producentů a část za nižší mezní náklady cizích producentů. To je jasně neefektivní. domácí by za své peníze mohli získat více, pokud by přešli od nákupu domácího zboží k nákupu zboží zahraničního. Odstranění cel pro partnerské firmy směřuje k vzrůstu domácího bohatství díky většímu nákupu za nižší mezní náklady partnera než za vyšší mezní náklady domácích firem (trade creation).
Ale protože liberalizace je diskriminační vzniká nová mezera v cenách mezi firmami partnerské země a RoW firmami (partnerská firma prodává za celou cenu, kdežto RoW firma de facto za nižší, neboť v její ceně jsou promítnuty ještě cla). To vede k další neefektivitě. Speciálně domácí subjekty nakupují více od partnerských firem, jejichž náklady jsou vyšší a méně od RoW firem (trade diversion), jejichž náklady jsou nižší. Zkráceně, liberalizace odstraňuje neefektivitu, ale protože se jedná o diskriminační, tak další vytváří. Takže je jasné, že diskriminační liberalizace přináší ambivalentní efekt na bohatství.
Žádné komentáře:
Okomentovat