Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Analýza jednostranné diskriminační liberalizace

5.1 Analýza jednostranné diskriminační liberalizace
Nediskriminační liberalizace znamená, že země uvalí stejná cla na všechny ostatní země. Realita je však taková, že všechny evropské a i většina ostatních zemí světa dělá mezi jednotlivými národy rozdíly, které se mimo jiné projevují i výši obchodních bariér – diskriminační liberalizace.
V této kapitole se budeme zabývat ekonomické dopady takovéto diskriminační liberalizace.

5.1.1 PTA (Preferential Trade Arrangement) diagram
Předpokladem diskriminační liberalizace je existence alespoň tří zemí – nejméně dvě, které jsou integrované a nejméně jedna, která leží vně této integrace. My si nejprve rozšíříme náš MD-MS diagram na dva zdroje importu.

Rovnováha volného obchodu
Na dvou obrázcích vlevo vidíme exportní nabídkové křivky dvou různých typů zemí – partnerské (partner) a ze zbytku světa (RoW – Rest of World), budeme předpokládat, že obě tyto země jsou identické. K určení rovnováhy v systému volného obchodu musíme najít bod, kde se MS = MD. Jak ale určit MS křivku, když máme dva potencionální importéry? Stejně jako v klasické mikroekonomii – horizontálním součtem. Tuto křivku pak vidíme v pravém obrázku. Cena volného obchodu je pak PFT, celkový import je M, přičemž RoW země importuje XR zboží a partnerská země XP zboží.

MFN cla a dva importní dodavatelé
Budeme předpokládat uvalení cel o velikosti T na obě země. Cla posunou křivku MS vzhůru právě o T (křivka MSMFN). Importované množství bude M' (X'P + X'R), domácí cena P' a cena v sousedních zemích P' – T. Graficky máme tuto situaci znázorněnou na obrázku.

Žádné komentáře:

Okomentovat