Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Postup sledování peněžních toků ...

Postup sledování peněžních toků pomocí výkazu se liší podle používaného systému účetnictví. V soustavě jednoduchého účetnictví je sledování peněžních toků zčásti zabezpečeno povinným vedením účetní knihy zvané peněžní deník. V peněžním deníku se chronologicky a systematicky účtuje o pohybu peněžních prostředků (o příjmech a výdajích).
V podvojném účetnictví však snahy o vykazování hospodářského výsledku a majetkové situace podniku vedly k tomu, že podvojné účetnictví není založeno na pohybu peněz, ale na akruálním principu. Podstatou akruálního principu je evidence hospodářských operací nezávisle na okamžiku uskutečněných plateb. Nastává tedy obsahový a časový nesoulad mezi náklady a výdaji, mezi výnosy a příjmy, ziskem a stavem peněžních prostředků.
Dosažení zisku nemusí být provázeno růstem peněžních prostředků. I velmi ziskový podnik může mít potíže s uhrazováním splatných závazků a postrádat peníze na další rozvoj. Žádný podnik nepřežije delší období, aniž by vytvářel peněžní prostředky z provozní činnosti.
Z výše uvedeného plyne, že výkaz cash flow má velký význam v řízení a ovlivňování finanční situace podniku, protože umožňuje zcela jiný pohled na hospodaření než častěji používané výkazy účetní závěrky rozvaha a výkaz zisků a ztrát.

Žádné komentáře:

Okomentovat