Výše celkového majetku je ovlivňována i změnou cen a způsobem oceňování jednotlivých složek majetku. To může mít vliv na kvalitu informací o finanční situaci podniku poskytované prostřednictvím závěrů finanční analýzy. Záměrným přeceňováním majetku ve snaze vykázat vyšší zisk se podniky s narušenou finanční stabilitou snaží udržet svou úvěruschopnost. Záměrným podceňováním majetku se naopak snaží management vytvářet skryté rezervy utajováním zisku před státem, konkurencí, ale i před akcionáři a snížit jejich tlak na výplatu dividend. Nejvíce se podceňuje fixní majetek uplatňováním vyšších odpisů v poměru ke skutečnému opotřebení.
Oceňování různých složek majetku
Významným problémem při bilanci majetku je oceňování jeho jednotlivých položek. Tento problém je ještě umocňován vyšší nebo nižší mírou inflace. Stávající účetní principy v ČR pro oceňování majetku používají:
- pořizovací cenu, zahrnuje cenu pořízení a náklady spojené s pořízením, např. na dopravu, provizi, clo, pojistné
- náklady vynaložené na pořízení majetku, a to u majetku vytvořeného vlastní činností, např. materiálu vlastní výroby, staveb postavených ve vlastní režii ap.
- reprodukční pořizovací cena, tzn. cenu, za niž by se majetek pořídil v okamžiku oceňování, používá se např. pro oceňování majetku získaného darem, v souvislosti s prodejem podniku, konkurzem ap.
Žádné komentáře:
Okomentovat