R. se pokusil vysvětlit míru zisku na svém slavném obilnářském modelu. V extrémně zjednodušené verzi (kterou R. později opustil) existuje jen jedno odvětví – zemědělství – a jen jedno zboží – obilí. Zemědělství je provozováno kapitalistickým způsobem a vlastnictví půdy je odděleno od podnikání na půdě. Existují tedy tři třídy: pozemkoví vlastníci, kapitalističtí nájemci půdy a dělníci.
R. na svém obilnářském modelu dokázal klesající míru zisku.
rozdělování mezi mzdy a zisky – peněžní model
peníze – měřítko všech cen, mezd i zisků
dodatečná jednotka K, investovaného do zem. v podmínkách klesajících výnosů, vyrobí nižší fyzický produkt než předchozí jednotky kapitálu.
roste-li cena obilí, která je základní složkou dělníkovy mzdy, musí růst peněžní mzdy. Zůstává-li peněžní hodnota obilí z dodatečné jednotky K („práce-kapitálu“) stejná a přitom roste jedna její složka – peněžní mzda, pak nutně klesá její druhá složka – peněžní zisk.
základní teorém rozdělování: růst peněžních mezd vede k poklesu zisku. – protože se „mzdové zboží“ (obilí) vyrábí ve stále horších výrobních podmínkách, rostou peněžní mzdy, a jelikož rostou peněžní mzdy, klesají zisky.
míra zisku klesá proto, že výroba „mzdového zboží“ podléhá působení klesajících výnosů více než výroba „ne-mzdového zboží“.
Žádné komentáře:
Okomentovat