Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Konjunktura vietnamské války

na počátku 60. let prosperita US ek. (GNP roste o 4% ročně, nezam. se snižuje a inflace téměř neexistuje). V letech 64-65 došlo ke snížení osobních daní a daní korporací + růst výdajů na obranu v důsledku vietnamské války (prezident Johnson situaci podcenil)  zvýšení AD  produkt a zaměstnanost prudce vzrostly, ale jakmile produkt narazil na kapacitní omezení (ocitl se nad potenciálním produktem), začaly ceny rychle stoupat nahoru  přehřátí ekonomiky a cenová inflace.

Nabídkový šok (inflace ze strany nabídky)
znázorněný jako prudký posun křivky AS vzhůru, má za následek vyšší ceny a současně snížení produktu. Nabídkové šoky vedou proto ke zhoršování, pokud jde o všechny hlavní cíle makroekonomické politiky.
70. léta – rok 1973 „rok sedmi pohrom“ (neúrody, přesuny mořských proudů, spekulace na světových trzích komodit, zmatek na devizových trzích a čtyřnásobné zvýšení cen ropy ze zemí OPEC). Všechny suroviny jsou vyčerpány  náhlé zvýšení cen surovin  šok  ostrý posun křivky AS nahoru  Stagflace (stagnace + inflace)  nižší produkt a vyšší ceny (obr. str. 95).

Žádné komentáře:

Okomentovat