Aby bylo možné v podniku analyzovat a řídit vývoj N, je nutné celk. N podniku za určité období vhodně třídit. Jednotlivá třídící hlediska jsou odvozena od potřeb řízení ( pro stanovení cílů v nákladech a jejich kontroly a pro rozhodování.). Třídění nákladů: 1. druhové členění (je stanoveno strukturou výkazu zisků a ztrát), 2. účelové členění -(členění podle činností, které vyvolaly jejich vznik. Má velký význam při plánování a kontrole, člení se na režijní a jednicové náklady, do účelového členění patří i členění podle výkonů -kalkulační.) 3. členění podle místa vzniku a odpovědnosti ( podnik se rozdělí na střediska, které mají uzavřenou činnost za niž lze zjišťovat náklady.4. členění podle původu spotřebovaných vstupů (prvotní - vznikají stykem podniku s okolím, není je možno dále členit, druhotné - spotřebou vnitropodnik. výkonů, jsou to interní N, projevují se až při zúčtování N podle středisek.), 5. členění podle závislosti N na změně objemu výkonů ( variabilní - závisí na objemu výkonů, fixní - nezávisí na objemu výkonů. Používá se při krátkodobém pohledu na N). Podnik usiluje o min. N na jednotku produkce.
35. Vysvětlete význam kalkulací. Jaké existují druhy kalkulací? Vysvětlete způsoby sestavení kalk. úplných nákladů a jejich význam. Uveďte dva příklady přímých nákladů a nepřímých nákladů.
Hlavní význam kalkulací spočívá v jejich použití k řízení hospodárnosti a ekonomické efektivnosti výroby a to především u jednicových nákladů. Kalkulace vyčísluje velikost N na jednotku výkonů.
Žádné komentáře:
Okomentovat