Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

10.2 Mlži (Bivalvia)

- tělo zploštělé, bez zřetelné hlavy, kryté 2 lasturami. Lastury jsou spojené vazy a uzavíratelné jedním nebo dvěma svaly a pomocí tzv. zámku (do sebe zapadající jamky a rýhy). Dýchají žábrami. Většinou gonochoristé, vývoj nepřímý, larva – glochidie – žije paraziticky na žábrách ryb.
Sladkovodní – škeble rybničná, velevrub mořský, perlorodka říční.
Mořští – srdcovka jedlá, šášeň lodní, ústřice jedlá, slávka jedlá, perlotvorka mořská.

Škeble rybničná - je největší druh měkkýše v České republice. Obývá klidné bahnité vody, větší rybníky, tůně, slepá či pomalu tekoucí říční ramena a velké bažiny.
Má dvě lastury tvořené z chitinu, vápence a perleťoviny, z nichž vysunuje svalnatou nohu, s jejíž pomocí se pohybuje a zarývá do bahnitého dna. Noha pokryta kůží, která zasahuje i na schránku. Její smyslové orgány tvoří zejména hmatové výrůstky okolo ústního otvoru a receptory vnímající látky ve vodě. Dýchá žábrami. Potravu získává filtrováním vody. Jako všichni naši velcí sladkovodní mlži je odděleného pohlaví a množí se larvami (tzv. glochidium), které mají lepkavé vlákno a malou ozubenou skořápku. Určitou dobu cizopasí na kůži nebo žábrách ryb. Stupeň ohrožení v Česku je zranitelný.

Žádné komentáře:

Okomentovat