Oceňování představuje odstranění nedostatku původních, historických cen, neboť vychází ze současných tržních podmínek. Vyvstává však problém stanovení reprodukčních pořizovacích cen. Lze využít přímého zjišťování z ceníků, ale díky průběhu času jednotlivé složky nemusí mít na trhu již adekvátní zástupce.
U majetku, u něhož nejsou běžné reprodukční ceny k dispozici je třeba najít cenu náhradní. Užívány jsou zpravidla specifické cenové indexy (pokrývají jen omezený rozsah položek), pomocí nichž se původní pořizovací ceny přepočítávají na reprodukční pořizovací ceny. Tyto specifické cenové indexy je třeba odlišovat od tzv. všeobecných cenových indexů, pomocí nichž se měří vývoj kupní ceny. Pro účely oceňování má velký význam především ta skutečnost, aby rozsah položek, který daný index zahrnuje, byl co nejmenší. Čím menší, tím bude přepočet přesnější a tím více se bude blížit cenám tržním.
Substanční hodnota vyžaduje upravit i celkový rozsah aktiv. Je třeba připočítat všechny prvky majetku, které k provozu podniku slouží, nejsou však v majetku evidovány, např. předměty pořizované prostřednictvím leasingu.
Žádné komentáře:
Okomentovat