- velké sociál pnutí, alternativní výklady KPE, od této chvíle se vývoj děje v názorové konfrontaci. Vyčlenily se proudy kritik a jejich jednotícím prvkem jsou otázky, kterým se KPE nevěnovala (metodologie a sociální problémy): německá historická škola, socialistické kritiky, Marxova politická ekonomie.
a) Socialistické kritiky
- přínos pro ekonomickou analýzu nulový, ale ovlivnily myšlení své doby
J. Ch. L. Sismond de Sismondi (18/19s.)
Díla: O obchodním bohatství (podpora Smitha), Nové zásady politické ekonomie: kritika Smitha a Ricarda - ekonomie nemá být naukou o bohatství, ale o zajištění obecného blahobytu, nemá se zabývat pouze výrobou, ale také jejími následky, nejen teoretická analýza, ale tvorba a koncepce hospodářské politiky – odmítá zásadu nevměšování. Návrh reformy společnosti: omezování konkurence, preference malovýroby – spojení práce a soukromého vlastnictví.
P. J. Proudhon (19s.)
Zabýval se vlastnictvím: vlastnictví jako zdroj bezpracného důchodu je krádež, vlastnictví má existovat pouze v rozsahu, ve kterém může být užíváno vlastní prací, odmítá formy společenského vlastnictví, chce realizovat peněžní reformu cestou levného úvěru - každý má dostat možnost podnikat. Nesouhlasí s námezdní prací (společná práce je produktivnější než práce jednotlivce, ale v továrnách se platí za práci jednotlivce, což je vykořisťování).
Žádné komentáře:
Okomentovat