Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

4. Klasická politická ekonomie

Charakteristiky KPE: bohatství je vytvářeno výrobou a jsou to statky (merk. – peníze), výroba je rozhodující proces, zdroj bohatství je vynakládání práce, podmínkou rozvoje je akumulace kapitálu, hospodářský liberalismus, autoregulace (KPE st. zásahy ne, merk. – ano), důraz na dělbu práce (významný činitel hosp. růstu), princip ekvivalence směny: x statku A = y statku B.
Poptávku chápou jako poptávané množství, dnes: fční závislost mezi cenou a množstvím.
Základ KPE (nosné ideje): teorie hodnoty, teorie reprodukce, teorie rozdělování a teorie realizace.
Teorie hodnoty (cen): je na ni kladen největší důraz, KPE se jí snaží odpovědět na to, co je základem ceny, na základě čeho se uskutečňuje směna. Hodnotové pojetí ceny: směnná hodnota → kvantitativní poměr vyjadřující rovnost (princip ekvivalence) → předpokladem utvoření rovnosti je souměřitelnost statků (musí mít něco společného) → potřeba identifikovat společný obsah (čím je vytvářen a jak se měří). Smith rozvíjel jak pracovní tak důchodovou teorii hodnoty.
Selhání pracovní teorie hodnoty: 1. neschopnost nalézt stálé, univerzální měřítko hodnoty - pak nebyli schopni určit cenu na základě hodnoty; 2. neschopnost vysvětlit existenci průměrné míry zisku ve výrobách s odlišným podílem práce; 3. spojování výše zisku s vynaloženým kapitálem, otevíralo problém hodnototvorného vlivu kapitálu; 4. příklon ke kapitálu jako hodnototv. faktoru byl podmíněn i měnícími se podmínkami výroby (řemeslná práce → prům. revoluce).

Žádné komentáře:

Okomentovat