Problém úzkého fluktuačního pásma s vysokými nároky na objem devizových rezerv lze řešit v počátcích hospodářské transformace v součinnosti s mezinárodními měnovými institucemi. Mezinárodní měnový fond pro tyto případy poskytuje překlenovací úvěry, které kromě zajištění dostatku deviz pro pokrytí platebně-bilančních operací může sloužit i pro pokrytí intervencí centrální banky nutných pro fungování systému fixního kursu. Tím je tranzitivním zemím, pro něž je jinak zejména v počáteční fázi transformace nedostatek devizových prostředků typickým jevem, umožněno zavedení fixního kursu i z technického hlediska (viz. tabulka 3.1.).
Význam a princip fungování fluktuačního pásma můžeme posoudit z různých hledisek:
• z hlediska technicko-operačního lze chápat fluktuační pásmo jako nástroj standardního mechanismu intervencí centrální banky. Z tohoto úhlu pohledu jde o prostředek k dosažení stanoveného cíle.
• z hlediska hospodářskopolitického je možné pohlížet na fluktuační pásmo, resp. na celý systém pevného kursu s fluktuačním pásmem, jako na formu hospodářské politiky. V širším kontextu je vymezení fluktuačního pásma a udržování aktuálního směnného kursu v jeho mezích národohospodářským cílem.
Žádné komentáře:
Okomentovat