Efektivnost veřejného sektoru
Dosažení efektivnosti při řízení veř. sektoru je velkým problémem, jelikož hlavním projevem veřejného sektoru je tendence k neefektivnosti. Pro hodnocení musíme volit specifické metody a nástroje.
Metody a postupy, které vedou k objektivizaci a efektivnosti vynakládaných výdajů ve veřejném sektoru.
- komparativní metody
▫ komparace v čase – zvolený subjekt je sledován v různých časových intervalech (ekon. rozbory hospodaření)
▫ prostorová komparace – druh výdajů je porovnáván mezi subjekty (subjekt A se srovnává ze subjektem B)
- normy (právní, technické), výkony (pracovníků, institucí vyjádřeného k nákladům na jednoho pracovníka), standardy (stanovení standardu pro poskytování veřejné služby - např. stanovení standardů pro vzdělávání, v jaké standardní úrovni by ta služba měla být poskytována a k tomu by to mělo být posuzováno na základě té efektivnosti k poměru těm nákladům - např.zajištění dopravní obslužnost, jak často by měla být zajištěna - autobusový jízdní řád a využití jednotlivých linek v čase - bus co 10 min. nebo stačí 1x za hodinu - pak určit zda je to efektivní-neefektivní, nebo kropení ulic - v létě větší četnost, v zimě není potřeba, údržba veřejných prostranství - určit si jak často by měla být udržována??? Určitě jinak v zimních a jinak v letních měsících .... vše určit tak, aby to mělo nějakou efektivnost v rámci celku a nákladů na jednotlivce vůči vynaložených prostředkům které na to plynou a určit si pak zda by nebylo vhodnější vložit prostředky někde jinde, ...např.neefektivnost v rámci vzdělání-někdo vystuduje např.hotelovou školu a pak pracuje třeba ve zdravotnictví, nebo útěk ze soukromého do veřejného sektoru = přelomení mostů)
prováděno pomocí kvantitativního výkonu (počet absolventů v urč. roce, poč. ošetřených pacientů)
- kalkulace (kalkulace v rámci vnitřního systému financování) - předpokládá vedení účetních záznamů o všech nákladech. Z toho pak určíme náklady na jednotku výkonu
- hodnocení výdajů občany (na zastupitelstvech občané mohou vnést své dotazy čí připomínky)
- komplexní audit (interní-externí) – závěrečný účet = finanční vyrovnání za předchozí hospodářský rok. V obci či kraji je audit předkládán na vědomí obecnímu zastupitelstvu.
Pozn. Audit – prověření efektivnosti hospodaření
Žádné komentáře:
Okomentovat